Breaking News

Kendinden 30 Kat Büyük Yılanı Yiyen Örümcekler


 Örümceklerin beslendikleri canlılar arasında böcekler, solucanlar, küçük kertenkeleler ve kurbağalar yer alır. Ancak bazı örümceklerin kendilerinden onlarca kat büyük yılanları da avlayıp yediğini biliyor muydunuz?

Yılanla beslenen örümcek türlerinden biri Avustralya kızıl sırtlı örümcekleri. Bu örümcekler, ağlarına bir yılan takıldığında hızla yılanın üzerine atılıyor ve ısırarak yılanı zehirliyor. Kızıl sırtlı örümceklerin avlamayı başardığı yılanlar arasında, bilinen en zehirli yılan türlerinden biri olan kahverengi yılanlar bile var.

İsviçre’deki Basel Üniversitesinden Martin Nyffeler ve Atina’daki Georgia Üniversitesinden Whit Gibbons; akademik dergileri, popüler dergileri, sosyal medyayı ve YouTube videolarını tarayarak bugüne kadar yılanla beslendiği tespit edilen örümcek türlerinin bir listesini çıkarmışlar. Araştırmacıların The Journal of Arachnology’de yayımladıkları sonuçlara göre en az 11 ayrı örümcek türü yılanlarla besleniyor. Bu örümceklere Antarktika dışındaki tüm kıtalarda rastlamak mümkün. Örümceklere av olduğu bilinen yılanlar arasında yedi ayrı aileden türler var. Bazı örümcekler kendilerinden 30 kat daha büyük yılanları bile avlamayı başarıyor. 

Yılanla beslenen örümceklerin tamamı ağ örmüyor. Bazıları doğrudan yılanın üzerine saldırıyor. Örneğin tarantulalar yılanların kafasına saldırıp tutunuyor ve enjekte ettikleri zehir yılanı hareketsizleştirene kadar yılanı bırakmıyorlar.

Bazı yılanlar vücutlarına örümcek zehri girdikten sadece birkaç dakika sonra ölüyor, bazılarının ölmesiyse günler sürüyor. Yılan öldükten sonra, örümcekler salgıladıkları enzimlerle avlarının yumuşak dokularını parçalayabiliyor.

Hiç yorum yok