Breaking News

tüplerde yoluları saatte 1000 km hızla taşıyacaklar

Yolcuları tüplerde saatte 1000 km hızla taşıyacaklar

Virgin Hyperloop, şehirlerarası yolcuları mıknatıslarla havalandırarak vakumlu tüplerde saatte 1000 kilometreden daha hızlı taşıyacak

ABD’nin Los Angeles kentinde 2014’te Brogan BamBrogan, Josh Giegel ve Shervin Pishevar tarafından kurulan Virgin Hyperloop, vakumlu trenin bir çeşidi olan Hyperloop adlı yüksek hızlı teknoloji konseptini ticarileştirmek için çalışan bir ulaşım teknolojisi şirketi

Virgin Hyperloop, şehirlerarası yolcuları mıknatıslarla havalandırarak vakumlu tüplerde saatte 1000 kilometreden daha hızlı taşıyacak yeni kapsül konseptini bir videoyla tanıttı. Bu kapsüller birleşip bir tren oluşturmak yerine konvoy halinde art arda seyahat edebiliyor. Virgin Hyperloop’un geçen yıl yapılan ilk yolculu test sürüşünde saatte 170 kilometre hıza ulaşılmıştı.

Virgin Hyperloop CEO’su Josh Giegel, videoyu Twitter hesabında paylaştı. Öte yandan konseptin gerçeklikten uzak olduğunu savunanlar da var.

İnanmayan da var

Mühendis yazar Gareth Dennis, Twitter’da “Bilgisayarda yapılmış efektlerden başka bir şey içermeyen, ‘Her şey işliyor ve müthiş’ diyen parlatıcı bir video” paylaşımında bulundu. Şirketten BBC’ye yapılan açıklamadaysa şöyle denildi: “Hyperloop’u diğer modellerden ayıran noktalar var. Çok sayıda insanı taşımak için fiziksel olarak tek parça halinde bulunan trenlerin aksine bizim kapsüllerimiz dijital olarak birbirine bağlı, kamyon konvoyları gibi hareket ediyor.”

Hükümet desteği

Virgin Hyperloop, pille çalışan kapsüllerin doğrudan karbon salımının sıfır olacağını duyurdu. Temmuz ayında da vakumlu tüplerde seyahatleri mümkün kılmayı hedefleyen bir diğer şirket olan Hyperloop TT, gemi konteynerlerini benzer bir şekilde taşımayı hedefleyen HyperPort konseptini tanıtmıştı. Hyperloop bir süre önce ABD Senatosu’ndan geçen yatırım planında da yer almış, bu alanda yatırım yapacak şirketlere hükümetten fon verilmesinin önü açılmıştı. Virgin Hyperloop teknolojiyi kullanarak maliyetleri düşüreceği ve kamu fonlarından yararlanacağını bildiriyor.

Kaynak: Yolcuları tüplerde saatte 1000 km hızla taşıyacaklar 

Hiç yorum yok