Mars’ta Yaşam Var Mıydı?

Telif Hakkı © karizmacep.com

29 Mayıs Çarşamba günü Illionis Üniversitesi Jeoloji Profesörü Bruce Fouke tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Mars’ta makarnaya benzeyen kayalar yaşamın en belirgin işareti olabilir.

Metabolik İhtiyaçlar Üzerine Yoğunlaşıldı

Araştırmacılar, mikrobiyal genomları analiz ettiklerinde, hangi genlerin aktif olarak proteinlere dönüştürüldüğünü değerlendirdiler ve organizmanın metabolik ihtiyaçlarını çözdüler. Ayrıca Sulfuri’nin kaya inşa kabiliyetleri olarak kısaltılmış olan Sulphurihidrojenibium yellowstonense‘ye de bakmışlardır.

Bakteriyel yüzeydeki proteinlerin, traverten olarak da adlandırılan kalsiyum karbonatın, dünyadaki diğer doğal ortamlardan 1 milyar kat daha hızlı bir şekilde kablolarda ve çevresinde kristalleşme hızını artırdığını buldular. Sonuç, geniş bir sertleşmiş kaya büzülmesinin dalgalı, filamentli bir dokuya sahip olmasıdır.

NASA tarafından finanse edilen araştırmaya öncülük eden UI jeolojisi profesörü Bruce Fouke, “Bu, gezici bir gezegenin başka gezegenlerde tespit etmesi için kolay bir fosilleşmiş yaşam şekli olmalı” dedi.

Fouke, “Bu tür geniş çaplı filamentli kayaların diğer gezegenler üzerindeki birikimini görürsek, bunun yaşamın bir parmak izi olduğunu biliriz.” dedi. “Büyük ve benzersiz. Başka hiçbir kaya buna benzemiyor. Yabancı mikropların varlığının kesin bir kanıtı olamaz.” diye ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir